A- A+

BAĞ GÖZKURDU

BAĞ GÖZKURDU

(Theresimima ampelophaga)

Tanımı ve Yaşayışı:

•Bağ gözkurdu kelebeklerinin kanatları siyahımsı duman renginde olup, lacivert pırıltılıdır. Vücut metalik yeşil renktedir. Larva bol tüylü, sırtı esmer, abdomenin ventrali kirli sarı renkli olup, vücudun üstünde iki, yanlarında iki olmak üzere toplam 4 adet çizgi vardır. Larvalar önce gözlerde, daha sonra da genç yapraklarda beslenirler. Beslenme akşamüstü başlar, ertesi günü sabaha kadar devam eder. İlk kelebekler haziran - temmuz ayları arasında görülür. Zararlı yılda 1-1.5 döl vermektedir.

Zarar Şekli:

•Larvalar ilkbaharda gözlerin içini yiyerek ölümüne neden olur. Zarar gören bağa uzaktan bakıldığında don vurmuş gibi görülür. İkinci döl larvaları ise, yaprakların alt yüzünde beslenerek damar aralarını zar şeklinde bırakır. Ancak gözlerdeki zararı yapraktaki zararından daha önemlidir. Gözler uyanırken bir asmada 3-4 larva bulunduğunda %40-50, 10-12 larva bulunduğunda %100 zarar yapabilir. Bir asmada 1-2 adet larvanın bulunması halinde dahi ürün kaybına neden olur.

Zararlı Olduğu Bitkiler:

•Bağ gözkurdu, monofag bir zararlıdır. Kültür asmaları ve yabani asmalarda zarar yapar.

Mücadele Yöntemleri:

Kültürel Önlemler:

• Bağ gözkurdu kışı larva halinde asmaların kabukları altında geçirdiğinden, kavlayan kabuklar soyulmalı, budama artıkları bağ kenarında bırakılmamalıdır. Bağın içinde ve çevresinde larvaların kışlayabileceği barınak yerleri ortadan kaldırılmalıdır.

Kimyasal Mücadele:

• Bir yıl önceden Bağ gözkurdu ile bulaşık olduğu bilinen bağlarda gözler uyanırken yapılan sayım sonucuna göre, 100 gözden 5'inde zararlı veya zarar belirtisi saptandığında kimyasal mücadele önerilir.